K-Days Rodeo

The new K-Days Rodeo kicks off the fun this July 21 – 23 at Northlands Coliseum. Experience the excitement as professional athletes ride, rope and bronc their way to victory in one of the richest one-headers in North America.

Kick up your heals with rides, live entertainment, music and food after the action. It’s all included in your K-Days gate admission, while supplies last.

Date Doors Performance Start
Friday, July 21 5:30 p.m. 6:30 p.m.
Saturday, July 22 5:30 p.m. 6:30 p.m.
Sunday, July 23 5:30 p.m. 6:30 p.m.

 

Order of Events

  1. Bareback
  2. Steer Wrestling
  3. Saddle Bronc
  4. Team Roping
  5. Tie-Down Roping
  6. Ladies Barrel Racing
  7. Bull Riding

Want more info on what to expect from rodeo events? Check out our section on rodeo event descriptions.

Rodeo Events

 

K-Days Rodeo Contestants

1. Bareback

 

Contestant Hometown Stock
Pascal Isabelle Okotoks, AB C5 06 Show Boy
Spur Lacasse Airdrie, AB C5 T38 Pilsner Power
Wyatt Denny Minden, NV C5 68 Spitfire
Clayton Biglow Clements, CA C5 37 Eskimo Fo
JR Vezain Cowley, WY C5 D39 Make Up Face
Michael Solberg Sunnynook, AB C5 F11 Black Moon
Dantan Bertsch Eastend, SK C5 92 Man Called Horse
Colin Adams Deloraine, MB C5 50 Buck Snort
Jake Vold Airdrie, AB C5 601 Black Feathers
Caleb Bennett Tremont, UT C5 77 Fabio
Clint Laye Cadogan, AB C5 61 Young Gunz

 

2. Steer Wrestling

Contestant Hometown
Scott Guenthner Provost, AB
Tanner Milan Cochrane, AB
Derek Frank Stony Plain, AB
Brendan Laye Consort, AB
Curtis Cassidy Donalda, AB
Morgan Grant Didsbury, AB
Clayton Hass Weatherford, TX
Dakota Eldridge Elko, NV
Jonathan Ragatz Cassville, WI
Chance Howard Whitesboro, TX

 

3. Saddle Bronc

Contestant Hometown Stock
Jim Berry Rocky Mtn House, AB RHS 92 Nightmare
Clay Elliott Nanton, AB C5S 11 Thunderstruck
Chuck Schmidt Keldron, SD C5S 541 Black Hills
Cort Scheer Elsmere, NE C5S X92 Northern Lights
Lane Cust Sylvan Lake, AB C5S 1205 Shattered Valley
Jake Watson Hudsons Hope, BC C5S 1X Biff
Layton Green Meeting Creek, AB C5S 00 Double D
Sam Kelts Stavely, AB C5S 15G Classic Bear
Cody Demoss Watervalley, AB C5S E13 Fox Hole
Heith Demoss Heflin, LA RHS 122 Todd

 

4. Team Roping

Contestant Hometown
Kaleb Driggers

Junior Nogueira

Stephenvill, TX

Burleson, TX

Leonard Johnson

Clayton Hass

Breton, AB

Weatherford, TX

Brett McCarroll

Justin McCarroll

Camrose, AB

Camrose, AB

Cody Snow

Wesley Thorp

Los Olivos, CA

Stephenville, TX

Troy Fischer

Wyatt Eirikson

Mayerthorpe, AB

Okotoks, AB

Levi Simpson

Jeremy Buhler

Ponoka, AB

Arrowwood, AB

Cole Davison

Cory Kidd

Vulcan, AB

Stetesville, NC

Matt Sherwood

Walt Woodard

Pima, AZ

Stephenville, TX

Rhen Richard

Rich Skelton

Roosevelt, UT

Llano, TX

Kyle Smith

Kody Potts

Brant, AB

Barrhead, AB

Chase Simpson

Braidy Davies

Claresholm, AB

Medicine Hat, AB

Brady Tryan

Lane Mitchell

Huntley, MT

Bolivar, TN

 

5. Tie-Down Roping

Contestant Hometown
Matt Shiozawa Chubbuck, ID
Marty Yates Stephenville, TX
Mark Nugent Water Valley, AB
Rhen Richard Roosevelt, UT
Shane Hanchey Sulphur Lake, AB
Justin Malone Hooper, UT
Stetson Vest Childress, TX
Curtis Cassidy Donalda, AB
Cade Swor Chico, TX
Morgan Grant Didsbury, AB
Logan Hofer Magrath, AB

 

6. Ladies Barrel Racing

Contestant Hometown
Rebecca Miller Dalemead, AB
Sarah Gerard Savona, BC
Taylor Jacob Carmine, TX
Melissa Thiessen Stettler, AB
Steffanie Mather-Moore Pouce Coupe, BC
Chelsea Moore Pouce Coupe, BC
Gaylene Buff Westwold, BC
Crystal Christman Okotoks, AB
Nina Smith Pincher Creek, AB
Kellie Collier Hereford, TX

 

7. Bull Riding

Contestant Hometown Stock
Sage Kimzey Strongcity, OK C5B 1102 Big Dip
Wacey Finkbeiner Ponoka, AB C5B 312 Hackey Sack
Gerard Oversby C5B 304 Tallons
Zane Lambert Ponoka, AB C5B T5 Swamp Monster
Todd Chotowetz Major, SK C5B 216 Calliopi King
Brock Radford Dewinton, AB C5B 104 Hot Roddy Road
Garrett Green Meeting Creek, AB C5B P5 Red Heat
Josh Frost Randlett, UT C5B T80 Cage Fighter
Wesley Silcox Santaquin, UT C5B 112 Gambler
Jacob Gardner Dawson Creek, BC C5B 203 Little Dipper

 

1. Bareback

Contestant Hometown Stock
Clint Laye Cadogan, AB C5 61 Young Gunz
Richmond Champion Dublin, TX C5 589 White Water
Caleb Bennett Tremonton, UT C5 77 Fabio
Kyle Bowers Drayton Valley, AB C5 91 Red River
Ky Marshall Bowden, AB C5 F13 Virgil
Dylan Bilton Red Deer County, AB C5 F21 Black Strap
Cole Goodine Carbon, AB C5 999 Cimarron
Tyler Nelson Victor, ID C5 96 Night Life
Jessy Davis Power, MT C5 808 Wichita
Wyatt Bloom Bend, OR RH 059 Gordie
Ty Taypotat Regina, SK C5 Y25 BC Feathers

 

2. Steer Wrestling

Contestant Hometown
Brock Butterfield Ponoka, AB
Dustin Walker Vanscoy, SK
Chance Butterfield Ponoka, AB
Cody Cassidy Donalda, AB
Trevor Knowles Prairie City, OR
Coleman Kohorst Okotoks, AB
Matt Reeves Cross Plains, TX
Justin Miller Neepawa, MB
Straws Milan Cochrane, AB
Jesse Lawes Provost, AB

 

3. Saddle Bronc

Contestant Hometown Stock
Travis Nelson Philip, SD C5S P198 Big League
Colton Miller Lance Creek, WY C5S 184 High Valley
Dusty Hausauer Dickinson, ND RHS 932 Tweeter
Allen Boore Axtell, UT C5S T80 Another Sunday
Justin Berg Camrose, AB C5S G7 Little Rotten
Preston Burr Stratford, TX C5S 95 Morse Code
Chet Johnson Douglas, WY C5S 80 Rockstar
Tyler Corrington Hastings, MN C5S 61T Golden Girl
Shorty Garrett Dupree, SD C5S 700 Lady GaGa
Audy Reed Sparman, TX RHS 875 Wall Street

 

4. Team Roping

Contestant Hometown
Kolton Schmidt

Dugan Kelly

Barrhead, AB

Paso Robles, CA

Brett Buss

Tyrel Flewelling

Ponoka, AB

Lacombe, AB

Dustin Bird

Russell Cardoza

Cut Bank, MT

Terrebonne, OR

Steele Depaoli

Klay Whyte

Longview, AB

Airdrie, AB

Jake Cooper

Buddy Hawkins II

Monument, NM

Columbus, KS

Kaleb Driggers

Junior Nogueira

Stephenville, TX

Burleson,TX

Roland McFadden

Devin Wigemyr

Vulcan, AB

Brooks, AB

Travis Gallais

Spencer Rutherford

Ponoka, AB

Merritt, BC

Clay Ullery

Riley Wilson

Two Hills, AB

Cardston, AB

 

5. Tie-Down Roping

Contestant Hometown
Kyle Lucas Carstairs, AB
Blair Smith Wimborne, AB
Cory Solomon Prairie View, TX
Lee Rombough Sexsmith, AB
Erik Dublanko Thorsby, AB
Riley Pruitt Gering, NE
Logan Bird Nanton, AB
Clayton Smith Eckville, AB
Matt Shiozawa Chubbuck, ID
Tyson Durfey Weatherford, TX

 

6. Ladies Barrel Racing

Contestant Hometown
Bobbie Goodwin Cranbrook, BC
Diane Skocdopole Big Valley, AB
Jaime Hinton Bulverde, TX
Nancy Csabay Taber, AB
Katie Garthwaite Merritt, BC
Shalayne Lewis Vernon, BC
Sydney Daines Red Deer County, AB
Callahan Crossley Hermiston, OR
Nicole Pana Wood Mountain, SK
Jane Melby Bokehito, OK

 

7. Bull Riding

Contestant Hometown Stock
Timothy Lipsett Lumsden, SK C5B 1000 Moe
Fabian Dueck Acme, AB WGB 261 Apex
Travis Warburton Sundre, AB WGH Y70 Cuckoo Cong
Scott Schiffner Strathmore, AB C5B 622 Twist Your Face Off
Beau Hill West Glacier, MT WGB 3 Stuntman Ray
Jake Wilson Claresholm, AB WGB 68 Blue Print
Shane Proctor Troutman, NC C5B 131 Tricky Deal
Bryce West Cadogan, AB C5B 106 Freakazoid
Dakota Buttar Kindersley, SK WGB 135 Dirty Licken
Tim Bingham Honeyville, UT C5B 800 Townsite Hottie

1.Bareback

Contestant Hometown Stock
Bobby Peters Pincher Creek, AB F R03 Muskwa
Gavin Derose Kamloops, BC N 013 High Voltage
Orin Larsen Inglis, MB F 82 Ultimate Cash
Seth Hardwick Ranchester, WY N X81 Spilled Perfume
Logan Hodson Telkwa, BC F 2 Ultimately Wolf
Tanner Aus Granite Falls, MN N X07 Call Me Kindra
Ty Breuer Mandan, ND F 323 Big Dreams
Steven Dent Mullen, NE F U21 Flat Out
Luke Creasy Brownfield, AB N 120 Happy Hooker
Tate Hartell Strathmore, AB N 239 My Mistake

 

2.Steer Wrestling

Contestant Hometown
Ty Miller Wainwright, AB
Tyler Pearson Atoka, OK
Dustin Nicholson Quesnel, BC
Joe Guze Drayton Valley, AB
Rowdy Hays Rocky Mtn House, AB
Riley Duvall Checotah, OK
Travis Reay Mayerthorpe, AB
Justin Paul Shaffer Hallsville, TX
Hunter Cure Holliday, TX
Jason Thomas Benton, AR

 

3.Saddle Bronc

Contestant Hometown Stock
Cole Scott Kamloops, BC FS 811 Red Poodle
Lane Watt Okotoks, AB NS 94 Whiskey Whispers
Coleman Watt Hardisty, AB FS 529 Evening Mist
Jacobs Crawley Boerne, TX FS 321 Crazy Day Job
Sterling Crawley Stephenville, TX NS 14 July Brown
Josh Harden Big Valley, AB FS 532 Super Sox
Zeke Thurston Big Valley, AB NS 242 Get Smart
Taos Muncy Corona, NM NS C34 Moving Shadows
Isaac Diaz Desdemona, TX FS 74 A Fine Blue
Tyrel Larsen Inglis, MB FS 40 Dark Secret

 

4.Team Roping

Contestant Hometown
Clint Buhler

Rocky Dallyn

Okotoks, AB

Nanton, AB

Riley Roy

Brady Chappel

Strathmore, AB

Moose Jaw, SK

Kasper Roy

Trey Gallais

Mossleigh, AB

Sundre, AB

Garrett Rogers

Jacob Minor

Baker City, OR

Ellersburg, WA

Brady Minor

Riley Minor

Ellensburg, WA

Ellensburg, WA

Jesse Popescul

Kevin Schreiner

Glentworth, SK

Medicine Hat, AB

Justin Davis

Nick Sartain

Cottonwood, CA

Dover, OK

Dawson Graham

Dillon Graham

Wainwright, AB

Wainwright, AB

Cole Bevans

Ty Cahoon

Magrath, AB

Cardston, AB

Riley Warren

Stacy Cornet

Stettler, AB

Brant, AB

 

5.Tie-Down Roping

Contestant Hometown
Jesse Popescul Glentworth SK
Alwin Bouchard Scandia, AB
Tyler Johnson Didsbury, AB
Dean Edge Rimbey, AB
Timber Moore Aubrey, TX
Hunter Herrin Apache, OK
Riley Warren Stettler, AB
Tuf Cooper Decatur, TX
Blane Cox Cameron, TX
Randall Carlisle Athens, LA

 

6.Ladies Barrel Racing

Contestant Hometown
Jackie Ganter Abilene, TX
Kirsty White Big Valley, AB
Brett Wills Kamloops, BC
Kendra Edey Longview, AB
Shayna Weir Ponoka, AB
Carman Pozzobon Aldergrove, BC
Kylie Whiteside Longview, AB
Lynette Brodoway Brooks, AB
Rene Leclercq Holden, AB
Cayla Small Bokchito, OK

 

7. Bull Riding

Contestant Hometown Stock
Lonnie West Cadogan, AB NB Z55 Hot Axe
Kyle Brown Didsbury, AB FB 16 J. Morton
Joe Frost Randlett, UT NB 523 Magic Show
Jared Parsonage Maple Creek, SK C5B 175 Neon Magic
Jordan Hansen Calgary, AB NB 332 Spitt N Image
Ty Ellis Sonningdale, SK NB Z23 Disco
Tanner Girletz Cereal, AB C5B 157 Flyin High
Riker Carter Stone, ID FB 80 Unwound
Garrett Smith Rexburg, ID NB Z21 Crazy Wings
Steven Woolsey Payson, UT C5B 309 Perkacet

Northlands Coliseum

Dates: July 21 – 23
Doors: 5:30 p.m.
Performance Start: 6:30 p.m.

Get Your Tickets

Northlands

Did you know?

Northlands strives to make the Capital Region and Northern Alberta a better place to live, work and do business, by reinvesting profits from events like K-Days back into the community.

Pin It on Pinterest

Shares